Vážení zákazníci, od 8.7. do 19.7. je náš showroom v Lípě u Zlína z důvodu čerpání dovolené uzavřen. Expedice vašich objednávek je však i po tuto dobu zajištěna! S dotazy ohledně krbů a kamen se můžete obracet na Jiřího Jurčáka (tel. 777733335, jiri.jurcak@krbyjurcak.cz), ohledně ostatního sortimentu a vašich objednávek přes e-shop na Zuzanu Ventrčovou (tel. 733352320, zuzana.ventrcova@krbyjurcak.cz). Děkujeme za pochopení. Za tým KRBY Jurčák, Petr Jurčák

O litinové nádobí a příslušenství (ať už se jedná o kotlíky, pánve či grilovací rošty) je nezbytné řádně pečovat.

width="800"

Mytí a údržba litinového nádobí (pánve, hrnce, rošty) bez chemického nepřilnavého povrchu je velmi jednoduchá, ale přesto zabere pár minut času. Odměnou vám bude takřka neomezená životnost vašeho litinového nádobí. Zároveň čím častěji nádobí budete používat a dobře o něj pečovat, bude se zkvalitňovat přírodní nepřilnavý povrch, tzv. "seasoning", tvořený zapečeným jedlým olejem do nádobí.

Litinové nádobí neslouží ke skladování hotového jídla, jelikož by postupem času mohlo dojít k narušení "seasoningu" a případné korozi pánve (zejména u kyselých jídel, která obsahují rajčata, fazole nebo víno, ocet, apod.). Litinové nádobí tudíž myjeme velmi brzo po jeho použití, ale ne zase hned, pokud je ještě horké. Počkáme, až pomalu vychladne (v klidu si sníme uvařené jídlo) a umyjeme ho v teplé proudící vodě a osušíme utěrkou. K odstranění případných nápeků používejte polykarbonátovou škrabku nebo kartáček na mytí nádobí. Berte stále ohled na "seasoning"... V žádném případě nenechávejte litinové nádobí "odmáčet" za účelem odstranění případných nečistot.

Příprava litinového nádobí před první použitím:

  • Litinové nádobí před prvním použitím pečlivě omyjte v čisté, horké vodě. Nepoužívejte detergenty (saponáty) ani hrubé mycí nástroje (drátěnka). Ideálním náčiním je měkký kartáč na nádobí, nebo jemná houbička.
  • Řádně omyté nádobí okamžitě dobře vysušte. Vnitřní povrch nádobí poté důkladně potřete rostlinným olejem bez přidaných solí. Můžete použít též tuhý rostlinný olej, který rozmažete po vnitřní straně nádobí. To pak necháte prohřát a přebytečný olej slijete.
  • Pro dosažení ideálního efektu je možné postup opakovat 2x - 3x před prvním použitím. Správně připravené litinové nádobí je dokonale nepřilnavé.
    Nakonec stačí vytřít nádobí papírovou utěrkou. Stále by mělo být mírně mastné – tím se stává nepřilnavým a je zabráněno tvorbě rzi.

width="800"

Tip: oleje použijte takové množství, které obnoví lesk nádobí a nezanechá lepkavou vrstvu. Tím zachováte přirozený vzhled a ochráníte nádobí před působením vlhkosti. 

Pokud vaše litinové nádobí začalo ztrácet barvu nebo dokonce rezivět, je to známka nekvalitního nebo poškozeného "sesoningu". Nemusíte se obávat, nádobí tím není zničené. Pomoc je jednoduchá - prostě oškrábejte postižená místa drátěnkou, opláchněte, osušte a znovu potřete rostlinným olejem. 

Pro dokonalou údržbu doporučujeme používat ochrannou pastu německé značky Petromax. Pasta je vyrobena pouze z přírodních ingrediencí a slouží k ošetření a péči o litinové a železné nádobí, náčiní či příslušenství. Pravidelné používání zajistí dostatečnou ochranu povrchů litinového nádobí. Zároveň pomáhá k vytvoření žádoucí patiny na litinovém a kovaném nádobí a chrání před rzí. Pasta obsahuje panenský olej, triglyceridový olej, směs základního oleje s iontovým barvivem a tekuté přísady do potravin. 

LITINOVÉ NÁDOBÍ NIKDY NEDÁVEJTE DO MYČKY!

Vlastní kamenná prodejna a sklad

Vlastní kamenná prodejna a sklad

v Lípě u Zlína, k vidění krbové vložky, kamna, grily a další

Působíme po celé ČR

Působíme po celé ČR

krby stavíme po celé ČR

Komplexní kamnářské služby

Komplexní kamnářské služby

od návrhu po realizaci

Tým odborníků

Tým odborníků

vždy připraven vám poradit s výběrem krbu, kamen, grilu, materiálů nebo příslušenství